סבא ישראל
סבא ישראל
קבר הציון באומן
סבא ישראל מתוק
לתמונות נוספות...

לקישורים נוספים...
אור רבינו

נפתחה תחרות הכתיבה "מקצרמר למובחר", שתימשך עד לחג השבועות. השתתפו גם אתם בכתיבת ערכים מעולים!

נ נח נחמ נחמן מאומן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קפיצה אל: ניווט, חפש
הרב ישראל דוב אודסר - מפיץ הסיסמה
הרב ישראל דוב אודסר - מפיץ הסיסמה
הפיתקה, בה מופיעה הסיסמה (בשורה השביעית)
הפיתקה, בה מופיעה הסיסמה (בשורה השביעית)
כיפת נ-נח
כיפת נ-נח
הסיסמה "נ נח נחמ נחמן מאומן" על שער וקיר בדרום תל אביב
הסיסמה "נ נח נחמ נחמן מאומן" על שער וקיר בדרום תל אביב

נ נח נחמ נחמן מאומן (ובקיצור "נ נח" או "נ נחמ נחמן") - סיסמה שמייצגת את תלמידי ר' ישראל דב אודסר מחסידות ברסלב, הנקראים על שמה בפי חלק מהציבור "נַ-נַחִים".
צירוף האותיות לקוח משמו של רבי נחמן מהעיר אומן - הכוונה היא לרבי נחמן מברסלב, שקבור בעיר אומן.

תוכן עניינים

[הסתר]
<!-- Inject Script Filtered -->

[עריכה] מקור הסיסמה

מקור הסיסמה מהפתקה שטען הרב אודסר שקיבל מרבי נחמן בדרך רוחנית בשנת 1922. לאחר שמצא את הפתקה בין דפי ספרו של רבי נתן מברסלב, הסיק הר' אודסר שקיבל מכתב מרבו, אף שזה הלך לעולמו 112 שנה קודם לכן (1810). הוא שמר על המכתב בקנאות ורק מעטים ידעו על קיומו. בגיל שמונים, סמוך למותו, החליט לפרסם את הכתובת שהייתה שמורה אצלו 60 שנה ולהפיץ אותה ברבים.

מרגע שפורסם דבר המכתב הפך רבי ישראל אודסר למקור משיכה לחסידים רבים והביא להקמת פלג חדש בחסידות ברסלב. סביב הסיסמה "נ נח נחמ נחמן מאומן" התפתחה תנועה שלמה.
לטענתו של אודסר עצם האמירה או השירה של "נ נח נחמ נחמן מאומן" מקרבת את הגאולה וסגולה לישועה והצלחה.
ר' אודסר תלה את הדברים ברמז הנמצא בקבלה במושג "שיר פשוט שיר כפול שיר משולש שיר מרובע" כפי המבואר בתיקוני הזוהר ובליקוטי מוהר"ן סימן ח. לאור דבריו של הר' אודסר על סגולת הסיסמה נכתב גם שיר שבין היתר כולל את השורה: "אשרינו שיש לנו רבי כזה, קוראים לו נ נח נחמ נחמן מאומן" על מנת לשיר את הסיסמה. [1]

[עריכה] משמעויות לסיסמה

המשמעות הרעיונית של פירוק המילה והוספת אות בכל פעם מובא במסכת פסחים דף קיב שכדי למעט את כוחו של השד שברירי יש לומר את שמו בהפחתת אות בכל פעם (שברירי ברירי רירי ירי רי) לפי האמור שם מטרת כתיבת שם באופן כזה של הוספת אות בכל פעם היא הגדלת כח רוחני. לפי הסברו של פרופ' שלום רוזנברג ניתן לפרש את הסיסמה כרומזת לתהליך של התמודדות של האדם עם נפילותיו, מוטיב מרכזי במשנתו של ר' נחמן.

[עריכה] סביב הסיסמה

בשנת 2002 יצא כרוז מאת אחדים ממנהיגי חסידות ברסלב, ובראשם: הרב יעקב מאיר שכטר והרב אליעזר ברלנד. נגד סיפור הפתקה בכלל ונגד הסיסמה בפרט והתייחסו לסיפור כאל מנהג אשר בדו מליבם קבוצה מחסידי ברסלב. בין היתר הודיעו בכרוז שאין ל"נ נח נחמ נחמן מאומן" מקור בספרי חסידות ברסלב.

[עריכה] פרסום הסיסמה

הסיסמה מפורסמת באמצעים שונים בין היתר על ידי סטיקרים ובמקומות שונים בארץ מופיע גרפיטי של "נ נח נחמ נחמן מאומן". קיימות גם כיפות הנושאות את הסיסמה.

[עריכה] קישורים חיצוניים

<!-- Inject Script Filtered -->
הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש