סבא ישראל
סבא ישראל
קבר הציון באומן
סבא ישראל מתוק
לתמונות נוספות...

לקישורים נוספים...
אור רבינו

חסידות ברסלב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

(הופנה מהדף ברסלב)
קפיצה אל: ניווט, חפש
ערך זה עוסק בחסידות ברסלב. לערך העוסק בפירושים אחרים למילה ברסלב, ראו ברסלב (פירושונים).

חסידות ברסלב היא תנועה חסידית שנוסדה על ידי רבי נחמן מברסלב. החסידות נקראת ברסלב על שם העיר בה ביסס רבי נחמן את חסידותו.

תוכן עניינים

[הסתר]

[עריכה] עקרונות החסידות

חסידות ברסלב מדגישה את חשיבות השמחה בעבודת ה', ואחד המשפטים המרכזיים אותו משננים החסידים הוא "אין יאוש בעולם כלל". חשיבות השמחה בחסידות ברלסב מוכרת בעיקר מהציטוט: "מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד" (ליקוטי מוהר"ן תנינא סימן כד). כמו כן מדגישה החסידות את עיקרון ה-"התבודדות". ("ההתבודדות היא מעלה עליונה וגדולה מן הכל" - ליקוטי מוהר"ן תנינא סימן כה) ההתבודדות המהווה מעין שיחה בין האדם לבוראו, בשפה מדוברת, נועדה לחזק את הקשר שבין האדם לבורא ולהתעלות מבחינה רוחנית.

שלשת עיקריה של החסידות, כפי שהם מופיעים ב"כוכבי אור" אחד מרישומי השיחות מדור-דור בברסלב, הינם: לימוד שולחן ערוך מדי יום (רבי נחמן הזהיר מאוד על שמירה קפדנית של ההלכה), עריכת "התבודדות" מדי יום והשתתפות ב"קיבוץ" החסידים בראש השנה.

[עריכה] פעילות חסידות ברסלב בישראל

לאחר שנת 1990 התרחבה מאוד פעילות החסידות והיא מקיפה חסידים רבים המתארגנים מדי שנה להשתטח על קברו של הרבי בעיר אומן שבאוקראינה. כמו כן עוסקת החסידות בהפצת דברי תורתו של הרבי, מכירת ספרים וארגון ערבי תורה ולימוד.

חסידי ברסלב בישראל עוסקים רבות בקירוב חילונים אל הדת, על ידי הפצת חומרים עם עיקר תכני החסידות (כמו קלטות, קונטרסים, מדבקות ועוד). פלוגת הנח נחי"ם של חסידי ברסלב ידועים בריקודיהם בצמתים מרכזיים וברחובות בשילוב מוזיקה חסידית. בנוסף, חסידי ברסלב מקימים ומתחזקים מרכזים עירוניים שבהם מתקיימים שיעורים בנושאי דת וחסידות ותפילות לציבור הרחב.

[עריכה] פלגים שונים בחסידות ברסלב

ר' ישראל אודסר, ראש  ה"נ נחים" בחסידות ברסלב. נפטר בשנת 1994
ר' ישראל אודסר, ראש ה"נ נחים" בחסידות ברסלב. נפטר בשנת 1994
הרב גדליהו אהרון קניג (מאחוריו עוזרו ר' יעקב קליין)
הרב גדליהו אהרון קניג (מאחוריו עוזרו ר' יעקב קליין)
הרב אלעזר מרדכי קניג
הרב אלעזר מרדכי קניג

חסידות ברסלב כיום היא חסידות ללא רבי מובהק (בעגה החסידית הם מכונים "טויטע חסידים" שמשמעו "חסידים מתים", שרבם הלך לעולמו בלא יורש), משום שלאחר מותו של ר' נחמן (בשנת ה'תקע"א - 1810) חסידיו סירבו להכתיר רב אחר במקומו. עם זאת קיימים באופן לא רשמי מספר פלגים בחסידות ברסלב.

[עריכה] תלמידי הרב יעקב מאיר שכטר

אחת הקבוצות הגדולות מבין חסידי ברסלב, הם תלמידיו של המנהיג הירושלמי הרב יעקב מאיר שכטר. בקבוצה זו קיימים גם תלמידיהם של רבנים ("משפיעים") אחרים בחסידות, כמו הרב שמואל משה קרמר.

[עריכה] תלמידי הרב אליעזר ברלנד

קבוצה גדולה נוספת של חסידי ברסלב לומדים בישיבת "נחמת ציון" ("שובו בנים") בקבוצה זו קיימים גם חסידי ברסלב תלמידי הרב שלום ארוש (ראש מוסדות חוט של חסד מתלמידי הרב ברלנד).

[עריכה] תלמידי מוהרא"ש

תלמידיו של הרב אליעזר שלמה שיק (מוהרא"ש) בישיבות "היכל הקודש" ביבנאל ובניו יורק. המוהרא"ש התפרסם בייחוד בגלל הקונטרסים שהפיץ ותלמידיו ממשיכים להפיץ.

[עריכה] "נ נחים"

המשפט "נ נח נחמ נחמן מאומן" נקשר לחסידות ברסלב בעקבות הסיפור על ר' ישראל בר אודסר ("בעל הפתקה"), מראשי החסידות, שמצא פתק בספרו של ר' נחמן ובו משפט זה. לטענתו נמסר לו מהרבי ששינון משפט זה יגרום לזירוז הגאולה ולביאת המשיח. חסידיו של הרב אודסר מכונים "נ נחים" והם חסידי ברסלב המוכרים יותר בציבור הרחב בעיקר בגלל 'החסידים הרוקדים ברחובות' והוצאת הספרים של ספרי החסידות דרך פלג זה (סמל של אש המהווה חלק מהמשפט "האש שלי תוקד עד ביאת המשיח" שאמר רבי נחמן). חסידים אלו כוללים חרדים ודתיים לאומיים. בין החסידים המפורסמים המשתייכים לפלג זה הזמר עדי רן.

[עריכה] הזרם המרכזי

ואולם, רוב מנין חסידי ברסלב אינם נמנים על כל פלג רשמי שהוא, והם מכונים "הזרם המרכזי". ביניהם נמנים רוב רבני ברסלב, שאינם בעלי קהילות מוגדרות, אך לשיעורי החסידות שלהם - ברחבי הארץ כולה - נוהרים מאות מהחסידים, ורוב הארגונים החינוכיים בברסלב. בין הרבנים החשובים (המכונים "משפיעים") שב"זרם המרכזי" נמנים הרב נתן ליברמנש מעמנואל שבשומרון כמו גם קהילת ברסלב בבני ברק וקהילת ברסלב הצפתית:

[עריכה] קהילת "נחל נבע מקור חכמה" בצפת

הקהילה הוקמה על ידי הרב גדליהו אהרן קניג אשר והחליט ליישם את צוואת רבו ר' אברהם שטרנהרץ להחיות את היישוב הדתי בצפת. כיום רבה של הקהילה הינו בנו הרב אלעזר מרדכי קניג.

לקהילה מוסדות ברחבי העיר, וביניהם בנין מרכזי גדול בעיר העתיקה שבו נמצא בית כנסת מפואר. הקהילה מונה כיום כ-750 משפחות (כ-3000 נפשות).

[עריכה] ראו גם


[עריכה] ספרי החסידות

[עריכה] קישורים חיצוניים

מיזמי קרן ויקימדיה
ויקיטקסט טקסט בוויקיטקסט: כתבי רבינו נחמן מברסלב
הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש