סבא ישראל אוהב ילדים
הכניסה של קבר הציון
קבר הציון באומן
סבא ישראל אומר נ נח נחמ מאומן זה גאולה
לתמונות נוספות...

לקישורים נוספים...
אור רבינו
בס"ד

מידע לנוסע: משרדי נסיעות, קבוצות מאורגנות, השהייה במקום, אש"ל, ועוד

עיר אומן, כפי שהיא היום, אפשר להשוותה אל עיר באירופה של ימי הביניים. אין בה אולמות ועידה או בתי-מלון מודרניים בעלי כל הנוחיות המוכרת כל כך לאנשי "המערב". עובדה זו חייבה אותנו לאלתר כדי להתמודד עם החסידים המבקרים במקום בשבוע של ראש השנה. הדבר דומה במקצת לצורך להתכונן לגדוד צבאי בשדה לשבוע של תמרונים. צריך להסדיר הסדרים מיוחדים לספק מזון, מקורים, מרפאה ובתי-כנסת לאלפים המגיעים לאומן. אעפ"י שנשים רבות נוסעות לאומן במהלך השנה, הלוגיסטיקה היא כזאת שאי אפשר להתמודד הן עם גברים והן עם נשים לראש השנה.
להבטיח שראש השנה באומן יצליח במידת האפשר ויאפשר למשתתפים להעביר את זמנם בצורה מועילה ורווחית בתורה ובתפילה, כוננה קהילת ברסלב ועד בינלאומי לסייע בכל הסידורים. מכינים, מבשלים ואורזים באריזות-וקום דגים, עופות ובשר – בירושלים, או מכינים אותם במטבח מודרני באומן, בתנאי התברואה המחמירים ביותר. צוות של עובדים מסורים מקדים ונוסע לאומן שבועות קודם ראש השנה כדי להכין את המגורים ולדאוג להכנת בית-הכנסת. בונים בית-כנסת חדש כדי להכיל את הרבים הבאים לאומן, ובמרתף הבניין יש מספר מקוואות לטבילה. הוועד בא גם בדברים עם פקידי העירייה כדי לשמור את ה"וונייה" (בית המרחץ הציבורי) לשימושם הבלעדי של החסידים בערב שבת ובערב יום טוב. מתנדבים מכינים את "מטבח השדה", קונים ירקות (ז"א, תפוחי-אדמה וסלק), קוקה-קולה או פפסי-קולה או משקאות קלים נוספים וכל דבר אחר שאפשר יהיה להשיגו באוקראינה באותה העת. כל המבקש לאכול את הארוחות שמכינים אותן במטבח צריך לקנות כרטיס-ארוחות לפני כניסת השבת או ראש השנה. מחיר הארוחות אינו כלול בעלות הנסיעה והמגורים.
למרות כל התכנון, אי אפשר לדאוג לצרכים הפרטיים של כל אורח, ולכן הכינונו רשימה של חפצים מוצעים שיש להביא אותם לשימושך הפרטי, אשר חלקם חיוניים וחלקם תלויים ברצונך. הבא אתך מספיק כדי להבטיח את נוחות נסיעתך, אך לא יותר מדי, אחרת תהפוך הנסיעה לנטל קשה מנשוא. בינתיים, המשק האוקראיני אינו מתואם עם השוק הקפיטליסטי. פירוש הדבר, שישנן רק חנויות מעטות, והחנויות הקיימות – אין בהן מבחר מצרכים גדול. במלים אחרות, הבא את מה שאתה צריך – ואל תצפה לקנות אותו באומן. למרות שמפתה מאוד לנסוע עם מטען מעט עד כמה שאפשר, זכור שחפצים רבים שיושבי "המערב" רואים אותם כמובנים מאליהם נחשבים דברי לוקסוס באוקראינה.

דרך אגב, נפתח מלון באומן בשם "שערי ציון". לראש השנה כל החדרים תפוסים, כיון שנמכרו המגורים משותפי-זמן. אולם, זה שיש מלון במרחק שלוש דקות הליכה מקברו של רבי נחמן מועיל ביותר לכל המבקש לנסוע לאומן במשך השנה. כתובת המלון הוא רח' פושקין 25, ומספר הטלפון שם: 380-47-44-31672 (בישראל יש לצלצל למספר 03-695-2225). הוועד עוסק כעת בהכנות לפתוח מינימרקט כשר המיועד למצרכים שאפשר להשאיר אותם על המדפים לזמן ממושך, כדי לסייע לכל מי שלא השכיל להתכונן כראוי לקראת נסיעתם. מוצע שלא לסמוך על המינימרקט לנסיעות ראש השנה, כיון שהביקוש יעלה בהרבה על ההיצע.

כסף
כיון ששילמת מראש בעד כרטיסיך, חדרך וארוחותיך, אל תביא אתך כסף מזומן רב מדי. יש מקומיים רבים שישמח "להקל עליך את הנטל", ועל-כן יש להיזהר. באומן עצמו, תזדקק למטבע המקומי רק בחנות או לשלם את דמי הכניסה לפארק סופיפקה או לבית המרחץ העירוני. במלים אחרות, אתה עשוי להזדקק רק למטבעות אחדים – אל תמר סכומים גדולים. יש הזדמנויות די והותר לשאת ולתת או לעסוק בעסקת חילופין. לצורך זה, שטרות קטנים – למשל, של דולר אחד – עשויים להיות שימושיים, וכאמצעי משלים – גם סיגריות ומסטיק מהווים מצרך מתאים לשאת ולתת עליו. אם בכל זאת ברצונך לקנות משהו, נבון יהיה לברר כמה שילמו אחרים לפני שתגש ל"מוכר" מזדמן. אל תחשוש לשאת ולתת. בעת כתיבת שורות אלה, משכורתו החודשית של האוקראיני הממוצע שקול, בערך, לעשרים וחמשה דולרים.

שפה


כתובות אינטרנט נלוות:
מידע לנוסע
הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש